How To Watch Club World Cup In Usa "Dash Me" A Year in the Life of a Cajun Boy Working in Nigeria, West Africa!

You are searching about How To Watch Club World Cup In Usa, today we will share with you article about How To Watch Club World Cup In Usa was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic How To Watch Club World Cup In Usa is useful to you.

"Dash Me" A Year in the Life of a Cajun Boy Working in Nigeria, West Africa!

Unë punoja si mekanik në Hyster Forklift në New Orleans, La. dhe një mik i shefit tim “Z. Pat Horn” erdhi për ta parë atë pasi ai ishte me leje nga puna në det të hapur (kryesisht) dhe në tokë në Nigeri, Afrikën Perëndimore. Emri i tij ishte “Deano Pablo Vincent Martini”. Ai ishte një personazh për të thënë të paktën. Ai kishte një theks të rëndë italian, ishte i shkurtër dhe trupmadh dhe erdhi në SHBA kur nëndetësja e tij u kap kur u shfaq në Gjirin e Meksikës dhe po përpiqej të blinte karburant nga një varkë karkalecash. Martini u takua me gruan e tij në burgun Camp Plauche kur ajo vinte për të shkruar letra rregullisht në shtëpi në Itali për të. Ai e pyeti shefin tim “Pat” nëse dinte dikë që ishte i interesuar të shkonte për të punuar në një Derrick Barge #11 kryesisht në det të hapur në Nigeri, Afrikën Perëndimore.

Unë isha beqar dhe në fillim të të 20-ave, kështu që thashë po! Kompania për të cilën punoja quhej “Oceanic Contractors” në derën e ndërtesës që ndodhet në qendër të New Orleans, por emri i kompanisë me të cilën u regjistrova quhej “J Ray McDermott”. Ata janë një kompani e madhe, e drejtuar në mënyrë perfekte në mbarë botën. Më duhej të shkoja të bëja një fizik të gjerë lokal, një seri të shtëna të dhimbshme për kartelën time të re mjekësore ndërkombëtare që shkoi së bashku me pasaportën time. Infermierja tha: “hiqe peshën tënde nga kjo këmbë” ime majtas, dhe ajo mbërtheu një gjilpërë të madhe në pjesën e pasme, pastaj tha “hiqe peshën tënde nga këmba tjetër” dhe më nguli në faqen tjetër dhe më dha gjysma tjetër! Ishte një shkrepje “Gamma Globulin”. Njeri isha i lumtur që mbaroi! Më dhanë edhe disa pilula që duhej t’i merrja çdo ditë për një muaj para se të largohesha për të mos infektuar me malarinë. Më duhej të merrja një pilulë çdo ditë kur isha atje nga një kuti e madhe pilulash që ndodhej në galerinë ku hanim vakte dhe duhej t’i merrnim kur të ktheheshim në shtëpi për 3 javë gjithashtu.

U deshën rreth shtatë javë për të marrë fluturimin për në Nigeri, ata bënë një grusht shteti ushtarak dhe vranë liderin e kombit atje. Fillimisht fluturuam për në aeroportin Charles DeGaulle në Paris, Francë dhe caktova një qëndrim dyditor për të parë qytetin. Ishte një aeroport i mrekullueshëm, ata kishin këto tuba të mëdhenj që transportonin njerëzit në disa drejtime të ndryshme. Shkova në hotelin Meridian në Paris, në tavolinën e pritjes gjeta një shofer taksie që fliste pak anglisht dhe zonja në tavolinë i tha atij një listë të të gjitha vendeve që doja të shihja në frëngjisht! Kaluam gjysmë dite duke vozitur përreth për të parë të gjitha pamjet dhe unë përfundova në Kullën Eifel. Zgjodha të ngjitem në të gjitha shkallët dredha-dredha deri në kuvertën e madhe ku mund të shihje gjithçka për milje përreth. Ishte kënaqësi e madhe! Të nesërmen po ecja nëpër një qendër tregtare pranë hotelit dhe mora disa “French Fries” të vërteta në një McDonalds! Më vonë, hasa në një vajzë bionde që ecte nëpër qendrën tregtare, quhej “Stephanie”, fillova të flisja me të dhe ajo ishte një prostitutë!! Ajo më çoi në një hotel të vogël me një shërbëtore franceze që punonte me një nga ata ashensorët e kafazit metalik të ekspozuar që na çuan lart në dhomën tonë. Dhoma ka këto buzë gjigante rozë në mur dhe një shtrat në formë zemre. Ata kishin një ditë B dhe një tualet, ne të dy u lamë dhe ju mund ta imagjinoni pjesën tjetër.

Të nesërmen mora fluturimin që u nis për në Nigeri, na u desh të ulnim në Akra, Gana, Afrikën Perëndimore dhe të prisnim deri në dritën e ditës për t’u nisur përsëri dhe për të ulur në Nigeri. Aeroporti ishte afër Lagos, Nigeri. Ishte një rrëmujë, pasi zbritën nga avioni, të gjithë duhej të vraponin për fluturimin e Air Nigeria! Më pas, pata fat dhe kam kapur një aeroplan Widgeon për McDermott që u ngrit nga toka, më pas do të ulej në lumë afër oborrit në Warri, Nigeri. Ai kishte ponton dhe u ul në ujë në lumin Warri në oborrin J Ray McDermott. Më çuan në një hotel, ishte tronditëse! Ata kishin një motel me një raft çelësash skelet për të gjitha dhomat, ata ishin të gjithë njësoj! Pamja nga dritarja ishte një grumbull gjigant plehrash në qendër të oborrit. Kur u errësua, e gjithë energjia në zonë u shua, mora vesh pse kishin një qiri në një shishe në dhomën me shkrepse! Atë natë, e hoqa dyshekun nga krevati dhe e vendosa në holl përballë derës së dhomës dhe fjeta mbi të. Dy herë atë natë dikush u përpoq të vidhte të gjitha gjërat e mia në dhomë, por unë isha duke fjetur në dyshek, ata më zgjuan dhe unë godita fort derën dhe ata ikën. Gëzuar që dyert u hapën nga brenda!

Herën e parë që shkova në Derrick Barge (DB11), hipa në një rimorkiator të quajtur “Gulf Wind” me një kapiten të quajtur “Captain Wally Hebert”. Sapo kishte ardhur nga Shtetet e Bashkuara dhe gjatë rrugës për në det të hapur Barge pranë vendit të Angolës, (dikur quhej Kongoja Belgjike”. Na qëlluan përgjatë harkut të tërheqjes dhe u ndaluam nga një Anije me armë ruse, me një ekuipazh kubanez! Ata hipën në anije dhe kapiten Wally kishte një pistoletë të kalibrit 22 dhe ata e morën dhe u larguan. Unë isha i sëmurë nga deti si qen, qëndrova në krevat marinari dhe mezi prisja të zbrisja! Hipa në Derrick Barge 11 (DB11), ishte një lehtësim apo kështu mendova, më duhej të ngjitesha e të zbrisja 14 shkallë shkallësh gjatë gjithë ditës duke shkarkuar mjetet që u dërguan në tërheqje. Ne punonim 18 orë në ditë dhe ishte shumë Përfunduam shtrimin e tubacionit në breg dhe u nisëm duke shkuar në veri dhe më pas dëgjuam se dikush hodhi në erë rafinerinë! Duke punuar në këto tualete të botës së tretë, gjithçka mund të ndodhë!

Një ditë, nacionalistët (punëtorët lokalë) hipën të gjithë në rimorkiatorin e Gulf Wind dhe u rebeluan! Ata u lodhën nga Boss-i i Kampit (një djalosh libanez) që u shërbente thasëve me “Gary” (ushqimi që hanë vendasit) duke qenë të mbushura me Weevils. Ata komanduan anijen përsëri në bankën e të akuzuarve në Nigeri! Ata u kthyen në punë pasi u rregullua disa ditë më vonë. Mbaj mend që dola me rimorkiatorin “Gulf Wind” për të marrë maunat e tubit që shtruam dhe duhej të merrja me vete një bateri të madhe 12 volt dhe mjete në rast se më duheshin për të ndezur çikrikun e ankorimit dhe për të ngritur spirancën. Unë hipa në pjesën e përparme të maunes duke parë delfinët në ujin blu të pastër kristal ndërsa ata luanin ndërsa ne lëviznim! Megjithatë, shumica e maunave kishin motorë hidraulikë. Ndonjëherë bateritë mbaronin, po, dikush kalonte deri në fund në gropë për të vjedhur bateritë që të kishin drita në kasollen e fshatit të tyre!

Kishte një mjek në DB11, ai kishte një shtëpi të vogël portative poshtë heliportit. Ai kishte shishe gjigante me barna me recetë nga jashtë, kryesisht Anglia. Dikur merrnim: “pilula çimentoje” për t’ju mbyllur dhe “pilula dinamiti” për t’ju kthyer përsëri! Shefi i kampit dhe ushqimi ishte i lirë dhe inferior! Ata i kishin qimet ende në fetat e proshutës! Nuk ishte asgjë si puna në det të hapur në Gjirin e Meksikës, ata kishin ushqim të shkëlqyeshëm atje! Një djalë që kam punuar me “Jerry” ishte i lidhur me pilula dhimbjeje “Darvon”. Ai kishte qindra të tilla! Çdo gjë që nuk shkonte me ju ai thoshte: “Doni pak Darvon” ai ishte gjithmonë jashtë saj.

Ne u kthyem në oborrin e McDermott në Nigeri për 2 muaj për të ndryshuar pajisjen e lëkundjes në Gantry Crane nga motori me avull në elektrik. Kishte disa vende ku shkonim për të ngrënë afër Warrit, njëri ishte një vend që shërbente Escargot të shijshëm, nuk e kisha menduar kurrë se do të shijoja kërmijtë, por ata ishin vërtet të shijshëm! Një herë tjetër, ne po ktheheshim në oborr dhe ata kishin një grumbullim të madh njerëzish që të gjithë ecnin në këtë vend ku ata ekzekutuan njerëz. Polici tha: “A nuk keni parë kurrë një ekzekutim?” Ne i thamë jo dhe ai e nxori shkopin e tij dhe i rrahu të gjithë njerëzit nga rruga dhe na çoi përpara për të parë! Ai tha se nuk kishte foto dhe ne vazhduam me këtë. Ata qëlluan një burrë dhe një grua që i lidhën në dy shtylla të mëdha me lumin Warri në sfond. Ata i qëlluan të dy në të njëjtën kohë. Njëri prej tyre vodhi një orë, dhe tjetri 8 Naira (8 Naira ishte rreth 12 dollarë në atë kohë). Dënimi me vdekje është emri i lojës. Ishte joreale. Unë thosha: “Sot një dollar tjetër, sonte një tjetër Naira”. Një herë tjetër që isha në një taksi duke u kthyer në oborr natën, ajo u ndalua nga policia (ata veshin rroba kamuflazhi me AR15) më arrestuan për vrasjen e një djali në plazh. Unë kisha 112,00 dollarë mbi mua dhe kjo ishte ajo që më kushtoi të dilja prej saj! Nëse një shofer taksie hynte në një aksident, policia do ta nxirrte nga makina dhe do ta rrahte aty në vend! Këta janë njerëzit më të shtrembër që kam parë ndonjëherë!

Një herë tjetër, shkova në një lokal lokal me inxhinierë të tjerë dhe kur u ulëm aty ishin 4-5 vajza mbi ne të gjitha me paruke ngjyrash të ndryshme, bionde, flokëkuqe etj. Të gjitha po na kapnin pantallonat dhe përpiqeshin të na bënin të shkonim. me ta në një hotel! Irreale! Kishte një shtëpi kurve që ndodhej pikërisht jashtë portës së McDermott, ajo quhej “Shtëpia e Bllokut” Ajo ishte gjithmonë e hapur për vizitorët dhe kishte shumë vajza atje.

Shkova për një udhëtim me kamion në këtë vend të mrekullueshëm për të notuar. Aty isha unë, një makineri dhe një saldator. Presim dhe ndajmë një ananas të freskët gjatë udhëtimit atje. Gjatë gjithë kohës unë po këndoja me vete: “Oop, po shkon një tjetër bimë gome”! Ne po udhëtonim nëpër plantacione të pemëve të gomës! Lumi ishte një burim që rridhte ujë të ëmbël që mund ta pije menjëherë nga toka dhe derdhej në një lumë me baltë diku. Ne takuam shefin që zotëronte tokën kur ishim atje, një djalë i mirë, i bëra foton e tij dhe bëra disa fotografi të vendit dhe disa të rinj vendas që kalonin me vozitje në një gropë të vogël. Unë kam një foto si unë duke vozitur gropën e vogël me një copë dru për një vozis në ujin e kristaltë të burimit!

Kur po largohesha nga Nigeria për herë të parë, ka djem në aeroport ku të çojnë bagazhet në aeroplan dhe djali në linjën time thotë: “Dash Me, Dash Me” do të thotë se ata donin një bakshish për Naira ose nuk do ta kishe kurrë. shikoni përsëri bagazhin tuaj! Ata thonë “Dash Me” kudo në Nigeri. Pra emri i kësaj historie. Pas rreth 6 muajsh, m’u desh të kthehesha në shtëpi për një javë dhe të hiqja dhëmbët e mençur të prekur, e bëra atë në karrigen e dentistit dhe burri, a isha i lumtur kur u bë! Kur po fluturonim përtej detit, bëra një pajisje dëgjimi nga një stilolaps dhe një copë letre në formë hinke, në mënyrë që të mund të dëgjoja filmat që ata luanin, në mënyrë që të mos më duhej të paguaja kufjet. Sapo ngrita mbështetësen lart! Kur avioni u ul, një kapiten i moshuar i anijes Cajun, i ulur pranë meje, tha: “Mbaje atje, sepse mut po godet tifozin”! Avioni i shpërtheu një gomë kur po zbrisnim dhe copat e gomave po fluturonin lart pranë dritares! Piloti e përkuli aeroplanin dhe ne u ulëm në rregull!

Kam kapur McDermott Widgeon në Lagos “Kryeqyteti i Nigerisë” për të fluturuar në një pistë avioni në mes të askundit, ai më lëshoi ​​dhe më tha se do të kthehem pas disa orësh, ai duhej të furnizonte avionin me karburant dhe të bënte një çift. për gjëra të tjera në oborrin e McDermott në Warri, Ai nuk u kthye më! E mora vesh dhe e pashë avionin e rrënuar më vonë, kur uli avionin në lumin Warri, ai harroi të pomponte rrotat e uljes që ishin poshtë dhe kur avioni u ul, ai u kthye në çast, u rrëzua dhe u fundos! Askush nuk u vra! Falë Zotit, ai u godit shumë keq. Aeroplani u prish, më la jashtë në shkurre, më duhej të kaloja natën me një çarçaf, ma kishte sjellë një vendas, kaq. Më zuri gjumi atë natë dhe kur u zgjova, çarçafi më kishte lëvizur nga fytyra, isha nën të kur shkova të flija. Fytyra ime ishte e mbuluar me lloj-lloj pickimesh dhe kërpudhash, kryesisht nga mushkonjat, dhe e di që ishte kur mora malarinë!!!!! Nuk më erdhi kurrë derisa u ktheva në shtëpi përgjithmonë, (më shumë për këtë më vonë) të nesërmen një helikopter britanik “Bristow” më kishte marrë për të më fluturuar në det të hapur në një heliport afër DB11 ku një varkë mund të më merrte dhe të më merrte. unë në Derrick Barge. Kur Chopper hoqi pak rotorin e bishtit dhe Chopper bëri një spirale të ngadaltë zbritëse në Oqeanin Atlantik!!!! Piloti doli në rregull, Big Gantry Crane në DB11 mori Chopper-in shumë të lagur dhe e vendosi në heliport për riparime të mëvonshme mendoj??

Pasi mbarova kontratën time njëvjeçare, fluturova për në Bruksel, në Belgjikë për të marrë çekun tim të bonusit rrugës për në shtëpi. Një qytet interesant! Pasi u ktheva në shtëpi, rashë në dashuri me një vajzë vendase dhe ishim në Lakeshore Drive natën në New Orleans dhe po dilnim në makinën time dhe atëherë kur mora këto të dridhura të tmerrshme, po ngrija dhe po dridhesha, pastaj do të nxehem, djersitem shumë dhe e dija se kisha Malarie!!! Nuk është kënaqësi. Më futën në spitalin Mercy dhe më sollën 4 pilula për t’i marrë ndonjëherë 2 orë në një filxhan të vogël të bardhë dhe unë u dhashë shishen me pilula kur u kontrollova! Dikush në spital thirri një avokat dhe i tha për mua, mendoj, sepse një avokat më thirri ndërsa isha ulur në shtratin e Spitalit! Ne paditëm McDermott sipas ligjit “Jones”. Më kthyen shishen me pilula kur dola nga spitali.

E gjithë kjo histori është e vërtetë, dhe kjo kontratë 1-vjeçare me J Ray McDermott ishte udhëtimi më i mbushur me ngjarje, emocionues në të cilin kam qenë ndonjëherë! Me te vertete me pelqeu pa mase!!!

Robert P Bertaut Sr.

Video about How To Watch Club World Cup In Usa

You can see more content about How To Watch Club World Cup In Usa on our youtube channel: Click Here

Question about How To Watch Club World Cup In Usa

If you have any questions about How To Watch Club World Cup In Usa, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article How To Watch Club World Cup In Usa was compiled by me and my team from many sources. If you find the article How To Watch Club World Cup In Usa helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles How To Watch Club World Cup In Usa

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5394
Views: 98795739

Search keywords How To Watch Club World Cup In Usa

How To Watch Club World Cup In Usa
way How To Watch Club World Cup In Usa
tutorial How To Watch Club World Cup In Usa
How To Watch Club World Cup In Usa free
#quotDash #Mequot #Year #Life #Cajun #Boy #Working #Nigeria #West #Africa

Source: https://ezinearticles.com/?Dash-Me-A-Year-in-the-Life-of-a-Cajun-Boy-Working-in-Nigeria,-West-Africa!&id=5147116

Related Posts

default-image-feature

How To Play World Cup In Fifa 22 Time to Learn Another Major Language or Two!

You are searching about How To Play World Cup In Fifa 22, today we will share with you article about How To Play World Cup In Fifa…

default-image-feature

1998 Fifa World Cup Final France Vs Brazil Soccer Trivia and Facts

You are searching about 1998 Fifa World Cup Final France Vs Brazil, today we will share with you article about 1998 Fifa World Cup Final France Vs…

default-image-feature

How Many European Countries Qualify For World Cup Bringing South African Biltong Into the UK and EU

You are searching about How Many European Countries Qualify For World Cup, today we will share with you article about How Many European Countries Qualify For World…

default-image-feature

Who Has Hosted The Most Fifa World Cups Sports in Angola – Interesting Facts & Figures!

You are searching about Who Has Hosted The Most Fifa World Cups, today we will share with you article about Who Has Hosted The Most Fifa World…

default-image-feature

What Countries Have Qualified For The World Cup Discovering Malawi – The Land of Hippopotamuses

You are searching about What Countries Have Qualified For The World Cup, today we will share with you article about What Countries Have Qualified For The World…

default-image-feature

1994 World Cup Coming To Usa News Report Poems – 1990-1994

You are searching about 1994 World Cup Coming To Usa News Report, today we will share with you article about 1994 World Cup Coming To Usa News…