What Teams Are Going To World Cup 2022 The History of Water Ski Racing in Britain

You are searching about What Teams Are Going To World Cup 2022, today we will share with you article about What Teams Are Going To World Cup 2022 was compiled and edited by our team from many sources on the internet. Hope this article on the topic What Teams Are Going To World Cup 2022 is useful to you.

The History of Water Ski Racing in Britain

1940

Disa vite para luftës, një garë akuaplanësh u zhvillua çdo vit nga isthmusi në Avalon deri në Hermosa Beach, Kaliforni. Ishte një garë dhe një provë qëndrueshmërie si për njeriun ashtu edhe për varkën dhe zakonisht më pak se 20% e fushës arriti të përfundojë ndonjëherë. Pjesa e mbetur u largua për shkak të problemeve me varkën ose për shkak se aqua planer nuk mund të duronte më. Gara e fundit para luftës, më 20 qershor 1941, u fitua nga Bob Brown, i tërhequr nga Don Berry, në një kohë prej 1 orë 51 min.

Në vitin 1947, u formua Long Beach Boat and Ski Club dhe pothuajse menjëherë mori përsipër sponsorizimin e garës, duke e riemërtuar atë “Grand National Water Ski Race”. Në vitin 1949, konkursi u bë një udhëtim vajtje-ardhje, duke filluar në skelën e Hermosa Beach, skiatorët vrapuan në isthmus, rrethuan një varkë rrotulluese dhe u kthyen pa ndalur në skelë. Një skiator skualifikohej nëse në çdo moment prekte varkën ose dikë në barkë. Ed Stanley i Orange ishte fituesi i kësaj gare të parë vajtje-ardhje me një kohë prej 1 orë 41 minuta.

Natyrisht, kjo ngjarje është e njohur këto ditë si Catalina, dhe vetëm për rekord, Chuck Steams fitoi për herë të parë ngjarjen në moshën 16-vjeçare dhe ai vazhdoi ta fitojë atë njëmbëdhjetë herë marramendëse gjatë dekadave të ardhshme.

1950

Tani ishte koha që austriakët të krijonin një pjesë të historisë në garat e skive dhe në vitet 1950, u nis Gara e Skive Ujore Ura më Urë. Kursi 68 milje në lumin Hawkesbury NSW është tani një nga garat më prestigjioze në botë.

1960

Në vitin 1966, Britania bëri një lëvizje për t’u përfshirë në sportin e garave të skive në ujë dhe një takim u zhvillua në hotelin Mandeville në Londër, ku u përfaqësuan 30 klube dhe u formua një nën-komitet Racing i BWSF. Legjendar Chuck Steams i Kalifornisë ndodhi në Londër në atë kohë dhe ai siguroi një kopje të rregullores kaliforniane të garave, e cila formoi themelin për rregullat britanike të garave.

Alan Taylor kujton; “Ne e dinim se garat ishin zhvilluar në Belgjikë tre ose katër vjet më parë, në Scheldt në një vend të quajtur Rupelmonde. Një vit më pas, disa njerëz nga Whitstable Club shkuan në Belgjikë dhe panë një vështrim në këtë garë dhe ne ftuam një belg ekipi për të garuar në garën e parë zyrtare ndër-kanale”.

Më 29 maj 1967, klubet e skive të ujit Whitstable dhe Varne Club organizuan garën e parë të skive në ujë ndër-kanal dhe jo më pak se 56 ekipe, duke përfshirë një nga Belgjika, morën pjesë në vrapimin prej 42 miljesh nga Greatstone, Kent, në një peshkarekë. shënues-varkë, ankoruar tre milje larg Cap Griz Nez dhe mbrapa.

Varkat lejoheshin të merrnin deri në tre ose katër persona për të skijuar në stafetë. Skitë ishin ski standarde të zakonshme të sllallomit për shpejtësi rreth 30 mph, si dhe çifte, dhe linja e skive duhej të ishte midis 75 ft dhe 100 ft në gjatësi. Ekipet u lejuan gjithashtu të stafetën me më shumë se një skiator për ekip.

Së shpejti doli lajmi se skiatori 47 u regjistrua, pasi z. AAJohnson nuk ishte tjetër veçse Earl of Snowdon, mbrojtës i BWSF, duke u përpjekur të ruante identitetin e tij nga shtypi. Rezultati ishte mbulimi dramatik i lajmeve të ngjarjes.

Më shumë se 20 nga 56 pjesëmarrësit nuk arritën ta përfundonin garën për shkak të një stuhie, e cila ngriti valë të larta 6 ft. Fituesit ishin anëtarë të Chasewater Power Boat Club, dhe ata e përfunduan kursin në 3 orë 15 minuta. Ekipi Snowdon doli i katërti në 4 orë e 10 minuta dhe një tjetër skiator në garë ishte një 14-vjeçar Bill Rixon. Duke zënë vendin e 3-të në përgjithësi, ky ishte vetëm fillimi për dikë që do të bëhej një nga legjendat në garat britanike të skive në ujë.

Në vitin 1968, Komiteti i Garave të BWSF organizoi serinë e parë të Kampionatit Britanik, të drejtuar në Chasewater, Greatsone, Hunstanton, Hartlepool, Penarth dhe River Medway. John Boardman i klubit Varne u bë kampioni i serisë së parë.

Në vitin 1969, seria e Kampionatit Britanik u rrit në tetë gara dhe u fitua nga Brendan Bowles i klubit Penarth. Pikërisht në këtë vit u krijua Kampionati Evropian i Garave të Skive në Ujë dhe u mbajtën garat në Holandë, Belgjikë dhe Britani. Bill Rixon u bë kampioni i parë evropian i garave të skive në ujë.

1970

Rixon filloi të lërë gjurmë në garat evropiane në vitet ’70 me jo më pak se gjashtë medalje të arta të Kampionatit Evropian në mesin e shumë britanikëve gjithashtu. Bill tha, “është e mundur që edhe dy tituj të tjerë evropianë të mos llogariten”. Në 1974/5 ai kaloi shumë kohë në Itali duke bërë ski për Mostes, dhe bëri disa vizita të papranuara në Afrikën e Jugut dhe gjithashtu u shfaq në skenën e garave në Kaliforni.

Emra të tjerë si David Hutchinson, Guy Gooding, David Martin, Robin Mainwaring, Cliff Featherstone, Alan Hargreaves, Tony Cox, Gary Brooks dhe Colin Harris u shpërndanë përgjatë viteve ’70, kur garat britanike të skive F1 ishin aq të forta si kurrë më parë.

Dy emra të tjerë ishin vëllezërit Steven dhe Andy Coe. Steven fitoi Kampionatin Britanik në 1978 dhe 1979 dhe Andy ndoqi shembullin në 1980 me Tom Lumley që vëzhgoi për të tre këto fitore të titullit. Gratë kryesore të Britanisë përfshinin Liz Hobbs, Sue de Donker dhe Kim Gooding.

Liz kishte filluar të bënte ski kur ishte 9 vjeç, dhe në moshën 15-vjeçare, ajo kishte bërë ski në garën e saj të parë në Medway në 1975. Vitin pasues, ajo vazhdoi të fitonte çdo garë ku hyri dhe fitoi të parin nga shtatë titujt britanikë. Në të njëjtin vit, ajo theu rekordet e shpejtësisë britanike dhe evropiane të femrave pas një motobarke Cigarette të quajtur “Edhe mua më pëlqen”.

Gjatë viteve 70, disa skiatorë britanikë, duke përfshirë Coes, kishin vizituar Australinë dhe zbuluan një mënyrë të re të skijimit të quajtur “mbështjellje”. Terry Bennett nga Sydney ishte emri pas mbështjelljes dhe ai e zbuloi teknikën thjesht rastësisht, kur u përpoq të lehtësonte tendosjen në shpinë, pasi pësoi një aksident. Pra, së bashku me skitë e garave të Fred Williams dhe një përvojë të pasur në Aussie, këta skiatorë britanikë na njohën me mënyrën se si ne të gjithë tani skijojmë.

Së bashku me Ray Berriman dhe Alan Taylor, të tjerë si Arthur Dawe, Peter Felix, Ted Rawlings, Wally Neale dhe John Hoiles ishin organizatorët e hershëm të garave britanike. John Hoiles në fakt vazhdoi të ishte President Evropian dhe Botëror i IWSF dhe kontribuoi shumë në sport.

Një pikë kthese në garat botërore të skive në ujë erdhi më 9 shtator 1979, kur u mbajtën kampionati i parë botëror i garave i sponsorizuar nga Sperry Univac, me gara në Whitstable, Allhallows dhe Welsh Harp. Britaniku Ray Berriman kryesoi komitetin organizativ.

Ngjarja ishte e para që mblodhi së bashku skuadrat kryesore zyrtare nga e gjithë bota, dhe megjithëse Wayne Ritchie dhe Bronwyn Wing nga Australia fituan medaljet e arta, Kim Gooding e Britanisë zuri vendin e dytë në femra, Bill Rixon i dyti në meshkuj dhe Steven Coe i treti. Ekipi britanik e vendosi qartë Britaninë si një forcë për t’u llogaritur në skenën botërore të garave të skive në ujë.

1980

Ndërsa Rixon i afrohej fundit të karrierës së tij të paprecedentë në gara, ishte koha që disa emra të rinj të ngjiteshin në skenë dhe të shijonin vëmendjen. Liz Hobbs dhe Steve Moore ishin dy emrat e mëdhenj në fillim të viteve 80 dhe të dy u bënë kampione botërore dhe u nderuan me çmimin MBE. Në fakt Liz fitoi titullin e kampionit të botës në 1981 dhe 1984, dhe ajo fitoi titullin kampion evropian të paktën katër herë.

Por jeta në vitet ’80 nuk ishte aq e ëmbël për Lizin, pavarësisht suksesit të saj të jashtëzakonshëm, sepse në Penarth në 1984, ajo ra dhe theu qafën. Ajo gjithashtu theu sternumin e saj në tre vende, gjashtë brinjë, njëra prej të cilave shpoi një mushkëri. Për më tepër, zemra e Lizit ndaloi.

Çuditërisht, Liz u kthye në ski vitin e ardhshëm dhe përsëri në serinë e saj të fitoreve në 1986. Më vonë në vitet ’80 ajo u nominua për çmimin e personalitetit sportiv të vitit dhe fitoi çmimin e shkrimtarëve sportivë të vitit. Pasi u ngjit në skenën publike me ndihmën e një publicisti disa vite më parë, Liz vazhdoi të drejtonte serialin e saj televiziv me Televizionin Yorkshire të quajtur “Hobbs Choice” dhe që atëherë, është bërë një nga skiatorët më të njohur publikisht në ujë. botë.

Steve Moore filloi të garonte në vitin 1980. Ai ishte djali që ra, por u ngrit, pastaj ra përsëri, por gjithmonë ngrihej. Më në fund ai ndaloi së rrëzuari dhe ishte një makinë e pabesueshme në ujë. Deri në vitin 1983 ai kishte tentuar një rekord shpejtësie në Windermere pas katamaranit F1 të Alf Bullen, por ra në 115 mph.

Moore fitoi jo më pak se pesë tituj evropianë, pesë tituj britanikë dhe kampionatin botëror 1988 në Sydney, Australi. Ai gjithashtu fitoi Kupën e Botës në 1986. Kjo përbëhej nga Catalina, Giro del Lario dhe Botany Bay Classic në Australi. Ai fitoi të tre dhe në të njëjtin vit, dhe u bë skiatori i parë britanik që fitoi plotësisht Catalina.

I këputur në takat e Moore në fund të viteve ’80 ishte një djalë i ri nga Londra që bëri ski në garën e tij të parë në vitin 1977. Quhej Darren Kirkland dhe në moshën 18-vjeçare, Kirkland përfaqësoi për herë të parë Britaninë në kampionatin botëror në Spanjë, në 1985 dhe është gati të hyjë në garën e tij të 8-të të kampionatit botëror në 2001.

Me Coes, Rixon, Cliff Featherstone, Paul Llewellyn, Gary Brooks, Tony Cox dhe të tjerë që luftonin për fitore gjatë gjithë dekadës, vitet ’80 ishin mikpritëse për disa gara të jashtëzakonshme në të gjithë Britaninë. Nicky Carpenter dhe Lisa Coupland ishin gjithashtu emra të suksesshëm në vitet ’80.

vitet 1990

Ndërsa vitet e begata të 80-ta u zbehën, rënia ekonomike solli rënie të numrave në gara. Në Evropë, Australi dhe SHBA, një model i ngjashëm ndodhi, por kjo nuk e pengoi sportin të bëhej edhe më konkurrues për sa i përket angazhimit të dhënë për të fituar një pjesë të vëmendjes.

Kirkland vazhdoi të fitonte pjesën e tij të drejtë dhe praktikisht ka dominuar garat britanike që nga vitet ’90. Duke treguar këmbënguljen për të cilën është i njohur, Kirkland kishte fituar dhjetë tituj të përgjithshëm britanik, pesë tituj evropianë dhe u bë një skiator i respektuar në të gjithë botën. Për më tepër, Kirkland fitoi Katalinën në 1994, garën rraskapitëse të Diamantit në Belgjikë, gjashtë herë për t’u patur zili dhe Giro del Lario të Italisë, dy herë.

Por xhevahiri në kurorë i ka shpëtuar atij për 16 vitet e fundit. Titulli botëror ka qenë kaq afër dhe megjithatë kaq larg, nga njeriu që ishte aq afër fitimit të tij në më shumë se një rast. Në vitin 1995, Stefano Gregorio i Italisë mori çmimet në Belgjikë, ashtu si Kirkland mendoi se e kishte përfunduar titullin. Në vitin 1997 ai zuri vendin e 3-të në Australi dhe në 1999-ën në vendin e dytë në Spanjë. Këtë vit ai do të përpiqet edhe një herë, të fitojë të vetmen arritje që do aq shumë.

Në janar 1997, Kirkland u nderua me trofeun BWSF General Lascelles në njohje të arritjeve të tij të jashtëzakonshme në sportin e skijimit në ujë. Dhe në kampionatin botëror 1999, fituesi i medaljes së artë, Stephen Robertson i Australisë, i bëri nderim publik Kirkland-it pasi mori kurorën e tij.

Në fillim të viteve ’90, Rachel Casson bëri një paraqitje të jashtëzakonshme në kampionatin botëror të vitit 1991 në Darvin, Australi. Pra, pranë fitores së një prej raundeve, Rachel ra me mbi 100 mph dhe pësoi lëndime të tmerrshme. E vendosur për të pasur sukses në skenën botërore, Rachel u bë skiatorja më e mirë e femrave në Britani, por u godit nga lëndimi i Darvinit gjatë viteve. Gilly Clements ishte gjithashtu një pretendente e fortë në vitet ’80 dhe ’90, duke përfaqësuar Britaninë në shumë raste.

vitet 2000

Me kalimin e viteve, Britania ka qenë shumë e fortë në Evropë, duke fituar tituj të panumërt në të gjitha kategoritë, duke përfshirë trofeun shumë të lakmuar të ekipit të paktën katër herë. Performanca fantastike nga shumë njerëz, por veçanërisht në kategorinë e femrave nga Liz Hobbs, Nicky Carpenter, Lisa Coupland, Rachel Casson, Gilli Clements. Së fundmi Kim Lumley ka gdhendur emrin e saj në trofeun e kampionatit britanik tashmë tre herë. Paula Newland, me origjinë nga klubi Penarth, ka qenë gjithashtu atje dhe ka siguruar vendin e 6-të në kampionatin botëror 1999 në Spanjë.

Darren Kirkland ende dominon kategorinë e meshkujve në Britani, por lojtarët si Karl Brooks dhe Danny Evans po i afrohen dalëngadalë 34-vjeçarit. Sa kohë do të ruajë vendin e tij në krye të garave britanike? – vetëm koha do ta tregojë.

Në anën zyrtare të gjërave, britaniku Ray Berriman, i cili ishte i rëndësishëm në kampionatin e parë botëror në Britani në vitin 1979, është gjyqtari kryesor në kampionatin botëror 2001 në Las Vegas këtë vit.

Është e pamundur të përmenden të gjithë ata që kanë luajtur një rol në historinë e Britanisë së garave të skive në ujë këtu. Ka kaq shumë emra që nuk përmenden. Por ky artikull shpresojmë se ju ka dhënë një pamje të nivelit të lartë të garave të skive në ujë dhe kjo është e kaluar.

Në përgjithësi, Britania vazhdon të luajë një rol të madh në garat botërore të skive. Kjo padyshim do të vazhdojë ta bëjë këtë gjatë viteve të ardhshme.

Shkruar në 2001 nga Robbie Llewellyn

Me falënderime për: Aubrey Sheena, Alan Taylor, Darren Kirkland, Steve Moore (MBE), Mike Waterman, Martin Brooks, Tom Lumley, Liz Hobbs (MBE) dhe Librin Guinness të Skive në Ujë.

Video about What Teams Are Going To World Cup 2022

You can see more content about What Teams Are Going To World Cup 2022 on our youtube channel: Click Here

Question about What Teams Are Going To World Cup 2022

If you have any questions about What Teams Are Going To World Cup 2022, please let us know, all your questions or suggestions will help us improve in the following articles!

The article What Teams Are Going To World Cup 2022 was compiled by me and my team from many sources. If you find the article What Teams Are Going To World Cup 2022 helpful to you, please support the team Like or Share!

Rate Articles What Teams Are Going To World Cup 2022

Rate: 4-5 stars
Ratings: 5015
Views: 64436846

Search keywords What Teams Are Going To World Cup 2022

What Teams Are Going To World Cup 2022
way What Teams Are Going To World Cup 2022
tutorial What Teams Are Going To World Cup 2022
What Teams Are Going To World Cup 2022 free
#History #Water #Ski #Racing #Britain

Source: https://ezinearticles.com/?The-History-of-Water-Ski-Racing-in-Britain&id=145583

Related Posts

default-image-feature

20-Point Loss In The World Cup Final Chapter 2: The Apostolic Canopy – An Acts 1:8 Strategy

You are searching about 20-Point Loss In The World Cup Final, today we will share with you article about 20-Point Loss In The World Cup Final was…

default-image-feature

What Network Will The World Cup Be On Top Network Marketing Company – Why Are the Products So Expensive?

You are searching about What Network Will The World Cup Be On, today we will share with you article about What Network Will The World Cup Be…

default-image-feature

What Is The World Cup Made Out Of Watching the World Cup in Your Caravan

You are searching about What Is The World Cup Made Out Of, today we will share with you article about What Is The World Cup Made Out…

default-image-feature

20 20 World Cup 2007 Final Last Over World Cup Current Stats Brings All The News About Cricket

You are searching about 20 20 World Cup 2007 Final Last Over, today we will share with you article about 20 20 World Cup 2007 Final Last…

default-image-feature

What Is The Score Of The World Cup Understanding the Belief, Behaviour, Results Model

You are searching about What Is The Score Of The World Cup, today we will share with you article about What Is The Score Of The World…

default-image-feature

What Day Does The World Cup 2022 Start The Universally Negative Opinion of Personal Injury Lawyers

You are searching about What Day Does The World Cup 2022 Start, today we will share with you article about What Day Does The World Cup 2022…